Exkurze byla již tradičně pořádaná ve spolupráci se Sportcentrem DDM Prostějov Na slunečný páteční den pro nás byla naplánovaná prohlídka koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a následně návštěva královského města Krakow.
První zastávkou našeho putování byla Osvětim – město spojené s černou historií minulého století, se smrtí a genocidou. Prohlídka koncentračního tábora v Osvětimi měla dva prohlídkové okruhy. První částí byl koncentrační tábor Auschwitz (Osvětim), kde jsme během asi dvouhodinové prohlídky prošli 6 budov, které v minulosti sloužily vězňům jako ubytovny a ošetřovny, nacistům jako velící a trestné budovy, a také jedinou zachovalou plynovou komoru v tomto táboře. Dnes je v těchto budovách ukázka fotografií, dokumentů a hmotných věcí. Fotografie mapují historii koncentračního tábora, příjezd vězňů, selekci a plynování. Vystavený je i majetek vězňů a jejich pozůstatky – brýle, vlasy, boty, oblečení, kufry a další. Jako první skupina jsme měli možnost navštívit i nově otevřenou budovu věnovanou českým vězňům. Prohlídku vedl průvodce v angličtině, kterou tlumočil a doplňoval pan učitel Kovář. Žáci bedlivě poslouchali, některá místa na ně působila velmi úzkostně a depresivně, proto jim během celé prohlídky bylo vysvětlováno dění, které zde proběhlo během 2. světové války. Pro některé žáky to bylo první setkání s touto skutečností a velmi je to zaujalo, měli časté dotazy a zájem o doplňující informace. Vzhledem k velkému počtu návštěvníků nebylo v našich silách projít všechny zákoutí tábora a zodpovědět všechny dotazy. Vše podstatné bylo ale následně doplněno v autobuse během cesty k druhému prohlídkovému okruhu.
Druhou částí byla prohlídka vyhlazovacího tábora Birkenau – Březinka, který se nachází v těsné blízkosti Osvětimi. Zde, na rozlehlém prostoru, žáci viděli příjezdovou kolej a bránu do tábora, která se stala symbolem holocaustu. Všichni měli možnost prožít pocit v dřevěných kůlnách, kde přežívali stovky a tisíce vězňů, nahlédnout do dobytčího vagónu, kterým byli vězni do tábora dopraveni, stanout na selekční rampě, ze které byla cesta k pracovní části tábora nebo do vyhlazovacích plynových komor.
Jedny z posledních plynových komor žáci viděli už jen v podobě ruin, zničili je nacisti během příchodu sovětské armády. Bohužel právě díky likvidační akci nacistů se spousta míst v této části nedochovala. Symbolem Březinky je i velký památník vydlážděný z kostek, jejichž počet odpovídá počtu zemřelých lidí, kterých zde bylo asi 1 100 000. Součástí památníku jsou vzpomínkové náhrobky ve všech jazycích obětí holocaustu. Někteří žáci odcházeli z tábora s rozporuplnými pocity, s novými poznatky i soucitem nad touto dobou a jejími oběťmi. Uvědomili si, že prošli místem, kde na každém jejich kroku zemřel jeden nevinný člověk.
Po náročné prohlídce pokračovala asi dvouhodinová cesta do Krakowa. Protože jsme do města přijeli v pozdějších hodinách, než bylo plánováno, musel se program prohlídky trošku upravit. Prošli jsme kratičký prohlídkový okruh z nábřeží řeky Wisly, pod královským hradem Wavel až do centra města na krakowské Hlavní náměstí (Rynek Główny). Tady měli žáci krátký rozchod, aby si mohli nakoupit suvenýry. Během rozchodu někteří nakoukli do Mariánské baziliky, někteří do Sukiennice – tržnice polského umění a mnozí si jen prošli několik tržišť a krámků na tomto největším náměstí ve Střední Evropě. Cestou zpět jsme okrajově prošli hradem Wavel a vydali se ve večerních hodinách zpět domů.
Celá exkurze proběhla bez sebemenších problémů, žákům se program i navštívená místa líbila. Pro mnohé to bylo seznámení s nepříjemnou realitou 2. světové války a holocaustu. Všichni žáci exkurzi hodnotili velmi pozitivně.